За півроку війни закарпатські лісівники уклали договорів на лісозаготівлю і трелювання на 62 мільйона

Ряд держпідприємств Закарпаття, а саме Рахівський, Міжгірський, Ясінянський, Хустський, Довжанський, Брустурянський та Берегівський держлісгоспи, за шість місяців дії воєнного стану, з 1 березня по 1 вересня 2022 року, уклали договори на надання послуг з лісозаготівлі на 54,9 млн гривень, та на надання транспортних послуг, зокрема з перевезення та трелювання деревини, на суму 7,4 млн гривень.

Найбільші суми договорів у Рахівського держлісгоспу – 16,8 млн грн. та майже 7,4 млн.  

Дані з модуля аналізу публічних закупівель BI Prozorro, а також з аналітичної онлайн-система You control показують, що послуги з лісозаготівлі держлісгоспи закуповують, переважно, у родичів своїх працівників, пов’язаних з ними юросіб чи місцевих посадовців.

Так, отримувачем доходу від ТОВ «ЕВК», що надає послугу тому ж Рахівському держлісгоспу та інших ЛГ району, є лісничий ДП «Рахівське ЛДГ» Сергій Шутко. При чому лісозаготівельної техніки у власності не має ні він, ні ТОВ «ЕВК» та інші учасники компанії. З 2018 р. на лісозаготівлі переважно у згаданому держлісгоспі, компанія виконала договорів на 20,7 млн грн. Має активних договорів на суму майже 800 тис грн. Фігурант судових справ у кримінальному провадженні щодо видачі ДФС України у Закарпатській області дозволів та сертифікатів нелегальним АЗС, і судових процесів у господарських судах як боржник за доставку митних вантажів. 

Інше ПП «Мегора» належить дружині експрокурора Рахівського відділу Тячівської місцевої прокуратури Василя Сідея – Юлії Сідей. Жінка чинна депутатка Рахівської районної ради. Ні приватне підприємство, ні його дружина, ні сам експрокурор не володіють лісозаготівельною чи будь-якою іншою вантажною технікою. З 2013 року ПП має активних договорів з Рахівським держлісгоспом на майже 4 млн грн. 

Брустурянський держлісгосп з 2018 р. закуповує лісозаготівельні послуги у своїх майстрів лісу Івана Золотаря та Золотаря Юрія, а також у ПП «ВІМ 2005», в якому Іван Золотар фігурує як учасник. Офіційно одна вантажівка, УРАЛ 375, є лише у Івана Золотара. На сьогодні активних договорів між підприємцями і держпідприємством заключено на 1,4 млн та на 682 тис грн. відповідно, з у ПП «ВІМ 2005» 3,4 млн. 

Договори на лісозаготівлю зі своїми працівниками та їхніми родичами лісівники укладають не тільки під час війни. Так ДП «Ясінянське ЛМГ» у 2021 році, коли держпідприємство очолював Ігор Піпаш, купувало послугу у МПП «Міраж», що належить його рідному брату. Сума договорів у 2021-22 роках понад 1 млн гривень. 

Ще один подібний підрядник – ПП «Пошук-ММ». Фірма належить Михайлу Муханюку, котрий до вересня 2021 року працював на підприємстві єгерем. З 2017 року держлісгосп заплатив за лісозаготівлю фірмі 1,28 млн грн.. 

Майже усі договори на послуги з транспортування і трелювання лісу за згадані шість місяців укладав лише Рахівський держлісгосп. Серед орендодавців автотехніки вже згадане ПП «Мегора», яке не має власного автотранспорту та ФОПи Іван Гушал, Олеся Ворохта і Василь Зварич, які згідно даних онлайн-системи You control теж не мають у власності автотранспорту. Підприємець Гушал цьому держлісгоспу надає також послуги з лісозаготівлі. 

Сума договорів, укладених з Іваном Гушалом з 2018 року 4,4 млн, з Олесею Ворохта з 2017 року – також 4,4 млн грн., з Василем Зваричем 210 тис грн. 

Потреба в цих закупівлях виник через брак у державних підприємствах власної техніки. Орендують не тільки вантажівки чи трактори, а і УАЗики по ціні, згідно умов договору, 715 грн за одну машино/зміну.

У той же час Рахівський, Брустурянський, Ясінянський та Хустський держлісгоспи уклали договорів на купівлю пального на суму 27,6 млн грн., на купівлю запчастин (крім Ясінянського – ред.) – на 8,5 млн. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *