За час війни земля Київщини на аукціонах подешевшала втричі

Київщина стала лідером з продажів ласої пристоличної землі: за рік тут проведено 533 аукціони та продано 10 287 гектарів на більше ніж 1,5 мільйона гривень.

Дані проаналізувала KиївВлада.

За час проведення земельних аукціонів у системі “Прозорро” (з 28.09.2021 року) оголошено 5 470 аукціонів з оренди та продажу землі. Загальна площа ділянок склала 27 290 га, а стартова вартість проданих лотів сягнула 256 млн гривень. Організатори аукціонів отримали 506 млн гривень доходів, 452 з яких пішли у бюджети.

Для того, щоб зрозуміти ступінь успішності нововведення, KВ ознайомилась з статистикою за минулий рік. Ринок землі був на “Прозорро”.

З оголошених майже 5,5 тисяч аукціонів успішно проведено 2 184, з них станом на червень 2022 року 281 знаходяться на етапі укладення договорів. Повністю завершено 1 813 угод, з них 1 383 стосуються земель сільськогосподарського призначення. Середня кількість учасників на таких торгах складає 3,4, а максимальна кількість учасників на аукціоні складала 17 людей. Варто звернути увагу, що на аукціонах вартість землі зростає дуже суттєво.  98%- таке зростання ціни відбувається на торгах.

Левову частину оголошених аукціонів становлять саме аукціони з оренди землі – 3 393 аукціони з загальною площею у 24 145 га землі. На успішних торгах з оренди стартова вартість сягнула 54 млн гривень. Більше всього здано в оренду земель на Одещині – це 437 аукціонів із стартовою вартістю лотів у 19 тисяч гривень.

Відповідно, аукціонів з продажу виявилось менше – 2 077 аукціонів. Загальна площа проданих земель складає усього 3 144 га.

У перший рік функціонування ринку землі, як дізналась KВ з дослідження аналітичного центру при Київській школі економіки KSE Institute, було укладено 88 тисяч угод купівлі-продажу землі. До 24 лютого 2022 року укладено 84,5 тисяч таких угод.

За час війни земельні аукціони також мали місце бути – усього від 24 лютого завершено 704 аукціони, які принесли організаторам дохід у розмірі 163,2 мільйонів гривень. З’явилось й 318 нових земельних аукціонів, 112 з яких це оренда землі, 158 з продажу землі та 48 – продаж з переважним правом. Оголошена вартість виставлених на торги під час війни земель складає 312 мільйонів гривень.

Загалом по країні від 24 лютого відбулось 4 304 правочини щодо відчуження земельних ділянок. Загальна площа цих ділянок по країні – усього 7 780 га.

Через збройну агресію рф 51 тисяча угод з купівлі-продажу земельних ділянок не були укладені та вважаються недоотриманим економічним ефектом. Недоотриманий дохід землевласників оцінюється у 4,2 млрд гривень.

Нагадаємо, ще 13 листопада 2019 року Верховна Рада України в першому читанні прийняла законопроект № 2178-10 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення”. Згідно  з пояснювальною запискою, з 1 жовтня 2020 року знято заборону на продаж земель сільськогосподарського призначення.

На старті реформи, зокрема на Київщині, не сприйняли радісно. Голови громад одноголосно заявили, що ринок землі, у тому вигляді, у якому його пропонують, зовсім не потрібен. Аргументами стали нестабільність в Україні через війну, можливість штучного підняття цін на землю, відсутність земельного банку. На думку керівників, ні держава, ні аграрії на той момент не були готові до запуску ринку землі.

Окрім того, очільники громад пропонували внести зміни до механізму функціонування ринку землі – зокрема обмежити доступ на придбання землі для іноземних інвесторів, встановити обмеження на кількість гектарів в одні руки та дозволити покупати землі лише державі та громадам, які у свою чергу будуть здавати землі в оренду. Перш за все, у новітній ініціативі на той час вбачали загрозу для дрібних аграріїв.

Натомість, головними перевагами ринку землі стали прозорість та публічність даних про аукціони, що дає змогу аналізувати ринок. Також серед плюсів реформи називають анонімність учасників аукціонів до їх завершення та доступність- прийняти участь в торгах може кожен.

Один з найбільших показників з продажу земель у довоєнний час – у пристоличному регіоні. На Київщині проведено 44 аукціони. Кількість організаторів склала 63, що також є найвищим показником серед статистики з продажів. Усього з 28 вересня 2021 року на Київщині проведено 553 аукціони.

Як дізналась KВ, за рік у Київській області відбулось 7353 правочинів з відчуження земель площею більше ніж 10 287 га. Відчужені землі Київщини у довоєнні часи посідали друге місце за вартістю – 150 620 гривень за гектар. Натомість, середня вартість по країні складала 37 819 гривень.

Втім, воєнний стан суттєво відбився на вартості землі – тепер середня вартість відчужених земельних ділянок за 1 га складає 55 323 гривні, що майже на 100 тисяч нижче за довоєнну вартість. За період війни на Київщині відчужено земельних ділянок на 282 гектари, відбулось 267 правочинів щодо відчуження землі.

Таке серйозне падіння вартості пояснюється війною та небезпекою для аграріїв.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *